Mbetjet elektronike të 2019 peshojnë më shumë se të gjithë europianët, zbulon studimi

Mbetjet elektronike të 2019 peshojnë më shumë se të gjithë europianët, zbulon studimi

11:33, 03/07/2020

Vetëm në vitin 2019 është prodhuar 52.7 milionë tonë mbetje elektronike, raporton UN.

Mbetja elektronike përbëhet nga telefonë të prishur, printer, televizorë, furca elektrike dhe pajisje të tjera elektronike të prishura.

Pesha e mbetjeve elektronike e prodhuar në 2019 peshon më shumë se gjithë të rriturit në Europë ose sa 350 anije udhëtimi sa anija Queen Mary 2.

Mbetjet llogariten si 7,3 kg për njeri në Tokë.

Norvegjia zë vendin e parë në krijimin e këtyre mbetjeve, e ndjekur nga Britania.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco