Këpucë me numër 75, lindi si ide e urgjencës së pandemisë

Këpucë me numër 75, lindi si ide e urgjencës së pandemisë

08:48, 03/07/2020

Pas rrobave që janë më të gjera se normalja për të siguruar distancimin e duhur social ideja e fundit e modës për të zbatuar rregullat që janë vënë për shkak të pandemisë vjen nga Transilvania.

Këpucari Grigore Lup ka krijuar një këpucë me numër 75: 50 centimetra të gjatë që detyrojnë çdo bashkëbisedues të flas një metër larg.

Grigore jeton në Cluj Napoca, 500 kilometra nga Bukureshti.

Punishtja e tij e vogël e këpucëve të punimit me dorë është e njohur në të gjithë rajonin por dhe ai ka pësuar një dëm ekonomik nga pandemia, prandaj ideja e shpikjes ishte një domosdoshmëri.

Tashmë Grigori ka filluar të marr porosi nga vende të ndryshme të botës.

E përsa i përket çmimit një palë kushtojnë 100 euro.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco