Shokuese/Filmi francez i vitit 1947 që parashikoi të ardhmen

Shokuese/Filmi francez i vitit 1947 që parashikoi të ardhmen

11:57, 02/07/2020

Njerëz në kafene me pajisje elektronike që mbahen në duar dhe makina me ekrane televizorësh mund të tingëllojnë si realiteti për ne, por këto skenare janë pjesë të një filmi francez të 1947.

 ‘Television: Eye of Tomorrow,’ paarshikon në mënyrë të frikshme shumëllojshmërinë e teknologjive modern dhe sjelljen e njerëzve ndaj tyre.

Klipi shfaq njerëz duke u përplasur me të tjerët, pasi e kanë pasur mendjen te pajisjet në duart e tyre dhe jot e rruga, duke lexuar njoftime në një tren dhe një aksident me makinë për shkak të shpërqëndrimit.

Filmi bardhë e zi u publikua gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe bazohet në një ese të René Barjavel.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco