NASA shtyn misionin për në Mars

NASA shtyn misionin për në Mars

15:24, 01/07/2020

Planet e NASA-s për dërgimin e një roveri në Mars janë shtyrë sërish dhe si data më e afërt është përcaktuar 30 korriku.

Kjo për shkak të problemeve me makinerinë që do të bëjë nisjen.

Kjo është hera e dytë që misioni është shtyrë. Fillimisht u mendua 17 korriku e më pas u shty për në 22.

NASA duhet ta kryejë misionin për në Mars deri ën 15 gusht ose ndryshe e humbet dritaren kohore, ku largësia nga Toka është e përballueshme.

Në të kundërt misioni do të shtyhet për dy vjet të tjerë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco