Kuptimet tmerruese të fshehura pas fjalive virale në rrjete sociale si ‘hëngra makarona’

Kuptimet tmerruese të fshehura pas fjalive virale në rrjete sociale si ‘hëngra makarona’

14:56, 01/07/2020

Përdorues të TikTokut po përdorin kode secrete në video dhe fotot e tyre për të treguar që po vuajnë nga depresioni dhe kanë mendime vetëvrasëse.

Fjali në dukje të pafajshme si “hëngra makarona sonte” apo “mbarova shampon dhe balsamin në të njëjtën kohë”  shpesh janë thirrje për ndihmë.

Një përdorues i Reddit beson se shprehjet janë marrë nga poema e Hannah Dains, ‘Mos e vrit veten sot’, e cila liston arsye pse një person duhet të gjejë arsye për të qëndruar gjallë.

Këto shprehje me kuptim të fshehur duket se janë postuar shpesh në rrjete sociale si TikTok apo Instragam nga adoleshentë e të rinj që kërkojnë ndihmë nga ndjekësit e tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco