Maskat e bëra në shtëpi nuk janë të sigurta, ja si duhet të jenë

Maskat e bëra në shtëpi nuk janë të sigurta, ja si duhet të jenë

12:50, 01/07/2020

Maskat në formë koni dhe ato me disa shtresa janë modelet më të mira për tu mbrojtur nga koronavirusi, tregon studimi.

Kërkues nga universiteti Florida Atlantic ekzaminuan materiale dhe modele të ndryshme për të gjetur opsionin më të mirë.

Studimi zbuloi se maskat e bëra në shtëpi apo shamitë janë maskat që të mbrojnë më pak.

Kjo pasi ato arrijnë të kapin shumë pak stërkla, në krahasim me të tjerat.

Studimi tregon se një maskë e bërë në shtëpi me shumë shtresa mund të lejojë përhapjen në vetëm pak centimetra, ndërsa ato në formë shamie lejojnë përhapjen në deri në 2-3 metra.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco