VIDEO/Ylli zhduket në vrimën e zezë, hera e parë që ndodh sipas astronomëve

VIDEO/Ylli zhduket në vrimën e zezë, hera e parë që ndodh sipas astronomëve

15:37, 30/06/2020

Një yll masiv 75 milionë vite dritë larg nesh është zhdukur dhe astronomët mendojnë se mund të jetë hera e parë që kanë parë një yll të futet në një vrimë të zezë pa u shndërruar në një supernova më parë.

Ylli blu ndodhej në galaksinë Kinman Dwarf dhe mungesa e tij u vu re nga astronomët duke përdorur teleskopin ‘European Southern Observatory Very Large Telescope (VLT)’.

Ai është një yll i paqëndrueshëm dhe është deri në 2,5 milionë herë më i ndritshëm se Dielli.

Modeli tregon hipotezën e zhdukjes së yllit:

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco