Bota arrin nivelin më të lartë të dioksidit të karbonit në miliona vite

Bota arrin nivelin më të lartë të dioksidit të karbonit në miliona vite

12:50, 05/06/2020

Bota ka arritur një rekord të ri për dioksidin e karbonit të bllokuar në atmosferë, pavarësisht uljes së emetimit për shkak të pandemisë, lajmëruan kërkuesit ditën e enjte.

Instituti  'Scripps Institution of Oceanography and the National Oceanic and Atmospheric Administration' (NOAA) zbuloi gjatë matjeve se nivele të tilla të dioksidit të karbonit ishin 2,4 milionë herë më të larta se vitin e kaluar.

Matjet u bënë mbi Hawaii dhe zbuluan një nivel ndotje që nuk ishte parë në disa miliona vite.

Pieter Tans, shkencëtar drejtues në kërkim tha: "Progresi në uljen e emetimit të dioksidit të karbonit nuk është vënë re."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco