Kërkuesit zbulojnë grupin e gjakut më të sulmuar nga koronavirusi

Kërkuesit zbulojnë grupin e gjakut më të sulmuar nga koronavirusi

11:19, 05/06/2020

Një tjetër studim ka gjetur një lidhje mes rrezikut të një infeksioni të rëndë me koronavirus dhe grupit të gjakut A. 

Kërkuesit besojnë se genet mund të bëjnë 6% të njerëzve me këtë grup gjaku më të ndjeshëm.

Shifra më të larta të sëmundjeve të rënda me COVID-19 te pacientët me grup gjaku A u raportuan fillimisht nga shkencëtarë në Kinë.

Tani, një skuadër kërkuesish gjermanë në universitetin e Kiel ka gjetur një rrënjë genetike që bashkon shumë pacientë të tillë dhe ata me grup gjaku A.

Këta pacientë kishin 50% më shumë mundësi të kishin nevojë për oksigjen apo ventilatorë, në krahasim me ata me grup gjaku të ndryshëm.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco