COVID-19 nuk është sëmundje respiratore, por e enëve të gjakut, zbulon studimi

COVID-19 nuk është sëmundje respiratore, por e enëve të gjakut, zbulon studimi

14:38, 03/06/2020
Virusi që shkakton COVID-19 është i njohur për sulmin që i bën sistemit respirator.
Por teksa doktorët vazhdojnë të raportojnë shifra të larta të krijimit të bllokimeve në enët e gjakut, fryrjes së trurit dhe problemeve me zemrën te pacientët me koronavirus, kërkuesit kanë filluar të dyshojnë nëse sëmundja është më tepër se një sëmundje respiratore.
Një studim i botuar në prill zbuloi se koronavirusi krijon një veshje të enëve të gjakut.
Kërkues në Zvicër zbuluan se virusi i godet këto enë, duke shpjeguar kështu veshjen dhe dështimin e organeve te pacientët me koronavirus.
Në SHBA shumë mjekë raportuan se 40% e pacientëve të tyre me COVID-19 kishin vuajtur nga bllokimi i enëve të gjakut.
Kjo hipotezë do të shpjegonte shumë nga simptomat e tjera që janë vënë re te pacientët me koronavirus, por që nuk priteshin nga një sëmundje respiratore.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco