Prodhohet e para strehë kundër koronavirusit plotësisht bio

Prodhohet e para strehë kundër koronavirusit plotësisht bio

10:08, 03/06/2020
Një strehë kaskete kundër koronavirusit duket se është e para në llojin e saj që nuk përbëhet nga asnjë përqindje plastike. 
Maska ka dalë tashmë në shitje në Britani për 50 peni.
Kjo shpikje që mbron mjedisin është e përbërë nga letra dhe celuloza.
Modeluesit e saj thonë se pas përdorimit ajo mund të lihet në kopsht, ku do të tretet si çdp mbetje tjetër organike.
Vetë mbetjet nuk munden të transportojnë koronavirusin, pasi nxehtësia dhe lagështia do të bëjnë që ajo të kalbet brenda 3 ditësh.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco