FOTO/Ishulli fantazmë me vetëm një banor

FOTO/Ishulli fantazmë me vetëm një banor

13:25, 02/06/2020
Teksa shumë vizitorë të Hong Kong njohin vetëm ishullin kryesor të tij, jo të gjithë e dinë që ai është një arkipelag dhe ka shumë ishuj më të vegjël.
Një prej tyre është Yim Tin Tsai, pranë me Kinën. 
Ky ishull i vogël, në të cilin është shumë e vështirë të shkosh, u popullua në fillim nga klani Chan, i cili merrej me nxjerrjen e kripës. Madje dhe mbiemri i tyre do të thotë 'fermë e vogël kripe'.
Tashmë ishulli ka vetëm një banor dhe ai është i përkohshëm.
Colin Chan është banori dhe kujdestari i vetëm i ishullit. Ai është gjithashtu pasardhës i fisit Chan.
Kur njerëzit lanë ishullin, ata lanë pas dhe shumë mobilje dhe materiale personale, duke e bërë atë të duket tani si një ishull fantazmë.
Nëse ecën në rruëgt e ishullit do të shohësh çati të dëmtuara, statuja të Budës që ju ngulin sytë nga lart dhe pamje të tjera frikësuese.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco