Libri i lutjeve të Mbretëreshës Mary të Skocisë në shitje për £350,000

Libri i lutjeve të Mbretëreshës Mary të Skocisë në shitje për £350,000

12:25, 02/06/2020
Një libër lutjesh që dikur i përkiste Mbretëreshës Mary të Skocisë dhe mban një nënshkrim të vetë monarkes do të jetë së shpejti në shitje për një çmim prej £350,000 ($432,000).
Mary Stuart është e famshme për jetën e saj të pasur romantike, kundërshtitë politike dhe më së shumti për vdekjen e saj në duart e kushërirës, Mbretëreshës Elizabeta I.
Dorëshkrimi i detajuar do të shitet nga shtëpia e ankandit 'Christie's'. Ai ishte shkruar për kryetaren e abacisë të Fontevraud, Louise de Bourbon-Vendôme, e cila ia trashëgoi stër-mbesës Mary.
De Bourbon la gjithashtu shënimin e saj në libër. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco