Bakri vret koronavirusin për 4 orë, shkencëtari britanik propozon këtë metodë për mbrojtjen nga COVID-19

Bakri vret koronavirusin për 4 orë, shkencëtari britanik propozon këtë metodë për mbrojtjen nga COVID-19

12:09, 30/05/2020

Dorezat e dyerëve, parmakët e shkallëve dhe karrocat e pazarit duhet të vishen me bakër në mënyrë që të paranalohet përhapja e koronavirusit, sipas një shkencëtari britanik.

Kërkuesit kanë treguar se infeksioni vdekjeprurës mund të mbijetojë në sipërfaqe plastike apo hekuri për tre ditë.

Por koronavirusi vritet brenda 4 orësh në sipërfaqe bakri për shkak të aftësive antibakteriale të metalit.

Njerëzit mund ta marrin sëmundjen duke prekur sipërfaqe të kontaminuara dhe më pas të prekin fytyrën, duke e future kështu virusin në organizëm. Veshja e sipërfaqeve me bakër do ta shmangte këtë problem.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco