Historia e lashtë e përdorimit të drogës, shkencëtarët zbulojnë tempullin izraelit ku konsumi i kanabisit ishte pjesë e riteve

Historia e lashtë e përdorimit të drogës, shkencëtarët zbulojnë tempullin izraelit ku konsumi i kanabisit ishte pjesë e riteve

11:15, 29/05/2020

Adhuruesë në një tempull hebre që daton që para  2700 vitesh besohet se konsumonin rregullisht kanabis në ceremonitë e kultit.

Kjo është zbuluar falë kërkimeve në guret e lashta izraelite. Analiza në materialet e dy altareve të epokës së hekurit, të cilët u zbuluan në hyrje të një tempulli në Izrael, zbuluan se përmbante kanabis.

Bari aromatik digjej rregullisht nga priftërinjtë gjatë ritualeve të ceremonive.

Prezenca e kanabisit në to sugjeron një përdorim më të rregullt të substancës. SHkencëtarët besojnë se konsumi i tij ishte pjesë e ceremonive. Adhuruesit e konsumonin atë për të stimuluar ekstazën dhe lumturinë gjatë ceremonive ezoterike.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco