Vajza me sindromën e pazakontë, lindi me një gojë të dytë me formim të plotë

Vajza me sindromën e pazakontë, lindi me një gojë të dytë me formim të plotë

11:01, 29/05/2020

Një bebe 6 muajëshe vuante nga një sindromë e pazakontë. Ajo kishte një gojë të dytë, e cila ishte e pajisur me buzë, dhëmbë dhe gjuhë.

Kjo u vu re te fëmija që në skanin e javës së 28 të shtatzënisë, por në atë kohë u mendua se ishte një cist apo tumor.

Kur vajza e vogël lindi në Charleston, South Carolina, doktorët zbuluan se në të vërtetë ajo ishte një gojë e dytë.

Tashmë prindërit e vajzës vendosën pro operacionit për heqjen e saj.

Vajza është një nga 35 personat e vetëm në Botë që diht se kanë vuajtur nga sindroma Diprosopus që nga viti 1900.

Kjo sindromë tregon për një duplikim të tipareve në fytyrë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco