Po ju a keni ‘maskne’? Ekspertët tregojnë për kuptimim e termit më të ri të pandemisë dhe si ta parandalojmë këtë problem

Po ju a keni ‘maskne’? Ekspertët tregojnë për kuptimim e termit më të ri të pandemisë dhe si ta parandalojmë këtë problem

10:49, 27/05/2020

Maskat e fytyrës janë parë nga shumë njerëz si mënyra e vetme për tu mbrojtur nga koronavirusi por tani duket se po shfaqin një problem. Ato mendohet se shkaktojnë akne dhe skuqje në fytyrë, duke krijuar kështu dhe termin e ri ‘maskne’.                                                                                         

Dhjetëra njerëz kanë përdorur rrjetet sociale për të ndarë me të tjerët ankesat për mënyrën si maskat kanë ndikuar në fytyrën e tyre. Dermatologët raportojnë gjithashtu një numër gjithmonë në rritje të rasteve të shkaktuara nga maskat.

Shkaku i këtyre akneve besohet të jetë nxehtësia dhe lagështia që krijohet në fytyrë nga mbajtja e maskës shumë shpesh.

Dermatologët këshillojnë të mos mbahet makeup poshtë saj, të pastrohet fytyra sapo hiqet maska, të lahet maska sa më shpesh.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco