NASA, ESA dhe SpaceX mund të përballen me një kosto shtesë, zgjidhje për problemin e ndotjes hapësinore

NASA, ESA dhe SpaceX mund të përballen me një kosto shtesë, zgjidhje për problemin e ndotjes hapësinore

15:29, 26/05/2020

Agjencitë hapësinore si NASA, ESA dhe SpaceX mund të duhet të paguajnë një tarifë vjetorë për satelitët që dërgojnë në orbitë. Në këtë mënyrë mund të shmanget problemi me ndotjen në hapësirë.

Kërkues nga universiteti Colorado Boulder thonë se një marrëveshje ndërkombëtare do të nevojitej për të mbledhur tarifat vjetore për satelitët që dërgohen në hapësirë.

Sasia do të rritej me kalimin e viteve deri sa të arrinte $235,000 në 2040, sipas skuadrës.

Skuadra beson se duke vendosur një tarifë vjetorë për satelit në orbitë, kompanitë mund të marrin iniciativën dhe të tërheqin satelitët që nuk duhen më.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco