Themeluesi i Tesla, Elon Musk, dhe këngëtarja Grimes detyrohen nga ligji të ndryshojnë emrin e fëmijës

Themeluesi i Tesla, Elon Musk, dhe këngëtarja Grimes detyrohen nga ligji të ndryshojnë emrin e fëmijës

12:16, 25/05/2020

Elon Musk, themeluesi i Tesla, dhe e dashura e tij, këngëtarja Grimes, tronditën rrjetin kur zbuluan emrin e padëgjuar më parë që kishin ndërmend t’i vinin foshnjës së tyre.

Fëmija do të quhej X Æ A-12 dhe kishte një kuptim tejet unik dhe të rëndësishëm për Musk dhe Grimes.

Por ligji i Kalifornisë ndalon praninë e numravë indo-arab në emër, kështu që ata u detyruan ta ndryshonin.

Emri as tani nuk është më konvencional se më parë, pasi prindërit gjetën një mënyrë për te qëndruar sa më parë emrit original.

Ata e quajtën fëmijën X Æ A-Xii, duke zëvendësuar numrin indo-arab me atë romak.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco