Koronafobia pushton botën, ekspertët zbulojnë rezultatet frikësuese të sondazheve rreth stresit për t’iu kthyer jetës

Koronafobia pushton botën, ekspertët zbulojnë rezultatet frikësuese të sondazheve rreth stresit për t’iu kthyer jetës

12:08, 25/05/2020

Bota është duke dalë nga karantina dhe pavarësisht se kjo është ajo për të cilën ne po shpresonim, kthimi në rutinën e zakonshme nuk është i lehtë për askënd.

Ekspertët tregojnë se niveli i stresit është gjithmonë e më shumë në rritje. Koha e gjatë e kaluar në izolim ka bërë që veprimtari dikur të përditshme si kthimi në punë apo takimi i miqëve të duken të frikshme.

Për gratë besohet që kjo situatë është edhe më e vështirë, pasi mendohet se ato përjetojnë stres 2 herë më shpesh se meshkujt.

Në fillim të krizës, sondazhet treguan se 49.6% e popullësisë britanike po përjetonte nivele më të larta stresi dhe te gratë u vu re 24% më shumë.

Ndërsa tani kjo shifër ka arritur vlera frikësuese, me 65% të popullësisë që po përjeton stres dhe ankth.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco