Geni i dobësimit ekziston, por vetëm 1% e popullsisë e ka, tregon studimi

Geni i dobësimit ekziston, por vetëm 1% e popullsisë e ka, tregon studimi

14:21, 22/05/2020
Vetëm 1% e popullësisë është në gjendje të hajë sasi të mëdha ushqimi dhe të mos shëndoshet, tregojnë studiuesit që pretendojnë se kanë zbuluar ‘gjenin e dobësimit’.
Shkencëtarët studiuan mijëra profile gjenetike dhe zbuluan se rreth 1% të tyre u mungonte gjeni ‘ALK’.
Këta njerëz ishin natyrshëm të dobët në krahasim me të rritur të tjerë të shëndetshëm, duke sugjeruar se mund të ketë një lidhje mes këtij gjeni dhe peshës së tyre.
Ata më pas e testuan teorinë e tyre te minjtë dhe mushkonjat dhe zbuluan se ‘fikja’ e gjenit ‘ALK’ u lejoi atyre të qëndronin të dobët edhe pasi kishin ngrënë një dietë të mbushur me sheqer dhe shuëm yndyrna. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco