Vetmia mund të jetë vdekjeprurëse, studimi i ri tregon si izolimi social ndikon negativisht në shëndetin fizik

Vetmia mund të jetë vdekjeprurëse, studimi i ri tregon si izolimi social ndikon negativisht në shëndetin fizik

13:51, 22/05/2020

Duket se vetmia mund të jetë vërtetë vdekjeprurëse. Ataqë kanë pak kontakt me miqë dhe familjarë dhe nuk janë pjesë e komuniteteve kanë pothuajse 50% më shumë mundësi të vdesin shpejt, thonë kërkuesit.

Ata zbuluan gjithashtu se personat që janë të izoluar kanë 44% më shumë mundësi të pësojnë një atak në zemër apo krizë dhe të humbin jetën prej tyre.

“Mungesa e kontaktit me miq të afërt dhe familjarë, së bashku me një ndjesi mungese mbështetje nga ata, mund të ketë një ndikim të madh në shëndetin fizik,” thotë Dr Janine Gronewold, bashkë-drejtuese e kërkimit gjerman.

”Njerëzit në izolim social mund të reagojnë në mënyrë më të ndjeshme ndaj stresit dhe të vuajnë prej depresionit, të cilat të dyja kanë ndikim fizik,” vazhdon ajo.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco