Fakt apo teori konspiracioni? Ja si mendojnë njerëzit në lidhje me zanafillën e koronavirusit, bazuar në sondazhin e Oxford

Fakt apo teori konspiracioni? Ja si mendojnë njerëzit në lidhje me zanafillën e koronavirusit, bazuar në sondazhin e Oxford

13:03, 22/05/2020

40% e njerëzvve në Angli besojnë se Kina mund ta ketë krijuar koronavirusin si një armë për të shkatërruar perëndimin, tregon studimi i Oxford.

Psikologët bën një sondazh me 2500 njerëz përreth vendit në lidhje me teoritë e konspiracionit rreth COVID-19.

Vetëm 55% e të pyeturëve nuk ishin dakord me pretendimin se zyrtarët kinezë e kanë krijuar virusin për të sulmuan SHBA, Mbretërinë e Bashkuar dhe Europën.

Një në 20 njerëz, ose 5,5%, ishin plotësisht të bindur për këtë teori.

Rreth 20% shikojnë valët 5G si një alternativë të mundshme për krijimin e koronavirusit dhe 3/5 besojnë se qeveria po fsheh shumë fakte rreth situatës reale.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco