Shkencëtarët krijojnë panelin ‘e kundërt’ solar, krijon energji nga hijet

Shkencëtarët krijojnë panelin ‘e kundërt’ solar, krijon energji nga hijet

10:44, 22/05/2020

Shkencëtarët thonë se kanë krijuar një pajisje që lejon gjenerimin e elektricitetit nga hijet, falë këndeve të ndryshme të dritës.

SEG ose ndryshe, gjeneratori energjitik me efekt-hije, u zhvillua në Singapor dhe funksionon në bazë të kontrastit që drita krijon mbi zona në errësirë apo jo.

Pajisja me pak kosto arriti të fuqizonte me energji në eksperimente një orë dhe jep një avantazh krahasuar me format e tjera të njohura të energjisë.

Një SEG që vishet mund të përdorë dritën e ambientit për të përmirësuar fuqinë e pajisjeve të ndryshme si telefonat apo orat e zgjuara.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco