Superkompjuteri zbulon misterin e zhdukjes së neandertalëve dhe faji mund të ketë qënë i njeriut të sotëm

Superkompjuteri zbulon misterin e zhdukjes së neandertalëve dhe faji mund të ketë qënë i njeriut të sotëm

15:03, 21/05/2020

Një superkompjuter mund të ketë mbyllur njëherë e përgjithmonë debatin rreth zhdukjes së neandertalëve.

Matematicienët përdorën fuqitë procesuese të superkompjuterit IBS Aleph për të simuluar atq që ndodhi në Euroazi rreth 40,000 vjet më parë.

Ai shfaqi që shpjegimi më i mundshëm i zhdukjes së neandertalëve ishte se Homo Sapiens, që migroi në Europë rreth kohës së zhdukjes së tyre, ishte gjuetar më i mirë dhe mori burimet e përdorura më parë nga neandertali.

Pavarësisht se dihet se mes neandertalëve dhe homo sapiensit ka pasur marrëdhënie të afërta, tani u vërtetua që ky i fundit mund të ketë qënë shkaku i zhdukjes së të parit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco