A janë maskat të sigurta apo vdekjeprurëse? Doktoresha kryen eksperimentin që tronditi rrjetin

A janë maskat të sigurta apo vdekjeprurëse? Doktoresha kryen eksperimentin që tronditi rrjetin

11:40, 21/05/2020

Të shumtë janë njerëzit që kanë veshur maska këto javë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Por rrjetet sociale kanë shpëthyer me pretendime se maskat ulin sasinë e oksigjenit që thithim dhe rrisin atë të dioksidit të karbonit, duke u bërë kështu një zgjidhje aspak e sigurtë.

Njerëzit kanë pretenduar se u merren mendtë dhe kanë pasur frikë se do të mbyteshin.

E lodhur nga këto pretendime, Dr Rebekah Diamond nga Columbia University Medical Center vendosi të bindte njerëzit se kjo nuk ishte e vërtetë.

Ajo bëri një eksperiment, i cili tregoi se niveli i dioksidit të karbonit në organizmin e saj nuk ishte rritur pas veshjes së maskës.

Ajo i ndau rezultatet në rrjete sociale për të ndaluar njëherë e mirë përhapjen e informacioneve të gabuara rreth COVID-19.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Mondi 223/05/2020 06:59

Shume raste abuzive ne keshillat mjeksore.Doktoreshe e fameshme,praktikisht vendosja e maskes veshtirson frymarrjen e lire per pasoje pengon mire oxigenimin e organizmit.Te te rinjte sportistet,normalet nuk ndjehet por tek te moshuarit po,por ne te gjithe rastete organizmi aktivizon elementet veteregullues si c`jane e para...personi heq masken.

Shto koment

Denonco