Rikthehen grabitqarët që nuk janë parë prej dekadash, karantina bën që shqiponjat, fanjkonjtë dhe balenat vrasëse të rishfaqen

Rikthehen grabitqarët që nuk janë parë prej dekadash, karantina bën që shqiponjat, fanjkonjtë dhe balenat vrasëse të rishfaqen

14:30, 20/05/2020

Shqiponjat, fajkonjtë dhe madje edhe balenat vrasëse janë dalluar duke gjuajtur në zona shumë më të gjëra se më parë dhe shkencëtarët besojnë se është e gjitha për shkak të koronavirusit.

Mbyllja e njerëzve në shtëpi me qëllim vetë-izolimin ka bërë që këto kafshë grabitqare të ndihen më të sigurta dhe të kërkojnë sundimin e territoreve më të gjëra.

Parqet kombëtare dhe kopshtet zoologjike janë mbyllur për njerëzit e kjo ka bërë që më shumë kafshë të egra të lëvizin në këto territore të hapura.

Gjallesa që nuk janë parë prej dekadash, janë vënë re tani nga kujdestarët e parqeve, të cilët shqetësohen për gjendjen pas karantinës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco