Ç’po ndodh me Diellin? Ylli ynë po kalon një ‘periudhë qetësie’, shndrit më pak se yje të ngjashëm, tregon studimi

Ç’po ndodh me Diellin? Ylli ynë po kalon një ‘periudhë qetësie’, shndrit më pak se yje të ngjashëm, tregon studimi

10:50, 01/05/2020

Dielli është burimi më i rëndësishëm i energjisë për jetën në Tokën, por sipas një studimi të ri, ai është ‘pak i fjetur’ në krahasim me yje të tjerë në univers.

Astronomë nga institute Max Planck në Gjermani e krahasuan Diellin me qindra yje të ngjashëm dhe zbuluan se ai pluskonte me një fuqi 5 herë më të ulët se ata.

Duke përdorur të dhëna nga teleskopi Kepler i institutit NASA, ata zgjodhën yjet me një temperaturë sipërfaqeje të përafërt, moshë dhe rrotullim të ngjashëm, në galaksinë e Rrugës së Qumështit.

Kërkuesit nuk munden të thonë me siguri nëse Dielli po përjeton ‘një periudhë qetësie’ që prej 9000 vitesh apo është që në origjinë më pak i shndritshëm se yjet e tjerë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco