Dietologu këshillon, ja çfarë të hamë për të mundur stresin dhe mërzinë

Dietologu këshillon, ja çfarë të hamë për të mundur stresin dhe mërzinë

14:46, 28/04/2020
A+ Aa A-

Shumë njerëz kur ndihen të vetmuar apo të mërzitur kthehen drejt ushqimit për ngushëllim.

Tani që ndodhemi në karantinë, jemi edhe më të prirur ndaj kësaj gjëje dhe për këtë arsye Ray Kaur, një dietolog ka ndarë disa ushqime që jo vetëm do të na ngrejnë humorin por edhe do të na ruajë nga kaloritë e tepruara.

Ato përfshijnë ushqime me përqindje të lartë serotonine dhe endorfinash.

Tost me avokado, djathë të bardhe dhe lime
Bukë me çokollatë dhe puding me gjalpë
Bibimbap (gatim korean)
Smoothie me manaferra
Supë domateje dhe djathë i bardhë
Çokollatë e nxehtë me kanellë dhe portokall

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco