Zbulohet prova e parë se një meteorit ka vrarë dikë, gjendet dorëshkrimi në arkivat e Perandorisë Osmane

Zbulohet prova e parë se një meteorit ka vrarë dikë, gjendet dorëshkrimi në arkivat e Perandorisë Osmane

12:41, 27/04/2020
A+ Aa A-

Prova e parë që vërteton se një person është goditur dhe vrarë  nga një meteorit sapo ëshrë zbuluar.

Kërkues në ‘Meteoritical Society’ kanë gjetur prova se një meteorit vrau një person dhe la të paralizura një tjetër, pasi ra ‘si shi’ në fshatin Sulaymaniyah, Irak, kur ai ishte ende pjesë e Perandorisë Osmane në 22 gusht, 1888.

Eventi është regjistruar në tre dorëshkrime të ruajtura në arkivat e qeverisë turke.

Sipas dokumenteve, eventi i është raportuar Abdul Hamid II, sulltanit të 34-të të Perandorisë Osmane, nga guvernatori i Sulaymaniyah, duke vënë në pikëpyetje nëse dhe incidente të tjera të ngjashme janë shënuar në arkiva.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco