2020 ka shumë për të ofruar, Zelanda e Re goditet nga tërmeti më i fortë i vitit

2020 ka shumë për të ofruar, Zelanda e Re goditet nga tërmeti më i fortë i vitit

12:16, 27/04/2020
A+ Aa A-

Zelanda e Re ka regjistruar tërmetin e saj më të fuqishëm të vitit 2020 në një zonë të largët të ishullit jugor.

Banorët e Dunedin, Queenstown dhe Invercargill ishin ndër mijërat që raportuar një tërmet me magnitudë 5,6 ballë në orën 10:52, mëngjesin e së hënës.

Epiqendra ishte rreth 40 km në veri te Te Anau.

Agjencia e monitorimeve të tërmeteve GNS tha se zbuluan një tërmet tjetër në të njëjtin vend, 9 ditë më parë, por nuk ishte me rëndësi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco