VIDEO/Mjeku mëson teknikën e frymëmarrjes, ndihmon në luftën me koronavirusin

VIDEO/Mjeku mëson teknikën e frymëmarrjes, ndihmon në luftën me koronavirusin

10:58, 07/04/2020

Një mjek i NHS-së ka ndarë një teknikë frymëmarrje për pacientët e koronavirusit.

Dr Sarfaraz Munshi, i cili punon në spitalin Queen’s Hospital në Romford, tha se ajo praktikohet në pacientët në trajtim intensive por mundet gjithashtu të ndihmojë këdo të luftojë infeksionin.

 Një teknikë frymëmarrje është e vetmja mënyrë për të future oksigjenin thellë në mushkëri, tha Dr. Munshi.

Ai gjithashtu i paralajmëroi pacientët e tij të mos qëndronin të shtrirë në shpinë, pasi kjo pakësonte kapacitetin e mushkërive dhe mbyllë rrugët e ajrit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco