Komunitetet indigjene në rrezik zhdukje nga koronavirusi, ekspertët presin më të keqen

Komunitetet indigjene në rrezik zhdukje nga koronavirusi, ekspertët presin më të keqen

12:26, 06/04/2020

Koronavirusi mund të zhduk komunitetet indigjene në Brazil, sipas ekspertëve.

Të moshuarit e komunitetit janë më në rrezik, teksa virusi ka infektuar 11,000 njerëz dhe vrarë 486, vetëm në Brazil.

Ekspertët thonë se kjo do të krijojë një situatë kaotike, pasi të moshuarit japin dije dhe mundësojnë organizimin shoqëror në këto komunitete.

Për të luftuar përhapjen e virusit, disa grupe janë ndarë në njësi më të vogla, të pajisura me mjete gjuetie dhe janë izoluar.

Rasti i parë i raportuar i një anëtari të komunitetit indigjen me koronavirus ishte në Amazonë.

Ekspertët frikësohen se komunitetet janë në rrezik zhdukje. Ata bazohen në viruse të së shkuarës që kanë sjellë në të njëjtin përfundim.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco