Si u krijua ‘fytyra’ e koronavirusit për herë të parë

Si u krijua ‘fytyra’ e koronavirusit për herë të parë

11:37, 06/04/2020

BILD

Thumba të kuq mbi një top gri betoni. Shumë njerëz kanë në mendje këtë imazh kur mendojnë për koronavirusin. Është virusi siç e kanë imagjinuar Alissa Eckert dhe Dan Higgins nga agjencia shtetërore amerikane për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve, CDC. Dhe është krijuar për t’i dhënë një fytyrë rrezikut.

Në mes të janarit, atyre iu kërkua që t’i jepnin një identitet virusit, thotë Eckert për New York Times. “Kërkohej diçka për të tërhequr vëmendjen e publikut”.

Me ndihmën e botimeve të specializuara dhe programeve kompjuterike, dy ilustratorët mjekësorë, që portretizojnë edhe të tjera viruse dhe baktere në kompjuter, nisën punën dhe e përfunduan pas gati një jave.

Por si vendosën mbi ngjyrat për një virus pa ngjyrë? Ata thonë se e kuqja dhe grija e bëjnë më të dukshëm.

Sepse në fakt koronaviruset janë kaq të vogla, sa mezi shihen edhe në mikroskop elektronik- edhe aty shfaqen bardhezi. Ngjyra e vërtetë e koronës: pa ngjyrë.

Ashtu si vetë virusi, edhe imazhi u përhap në mbarë botën. Por ky në thelb është një punim artistik- për ta bërë tmerrin sa më të prekshëm. Kjo është arsyeja se përse sfondi i përgjithshëm është gri. Si një gur, që është i prekshëm.

Komponentët e tjerë: proteina e kuqe është ajo që lidhet te qelizat njerëzore. Më pas është proteina e verdhë që ndihmon virusin të futet në qelizë. Në fund janë proteinat portokalli, që i japin virusit formën.

Ky imazh tani ka pushtuar botën. Edhe fëmijët e vizatojnë në mënyrë të ngjashme.

Sidoqoftë, si të gjithë imazhet shumëngjyrëshe 3D, imazhi mbtet në fytyrë që njerëzit i kanë dhënë virusit të koronës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Luigi IV06/04/2020 12:53

Shiko prerjen 20 Pound te UK dhe e kupton se si... e gjen aty edhe formen e virusit, edhe antenen 5G...

Shto koment

Denonco