Shkencëtarët që klonuan Delen Dollin ideojnë një trajtim kundër koronavirusit

Shkencëtarët që klonuan Delen Dollin ideojnë një trajtim kundër koronavirusit

13:41, 04/04/2020

Shkencëtarët përgjegjës për klonimin e Deles Dolli besohet se janë në bisedime me qeverinë për të krijuar një metodë trajtimi për COVID-19 duke përdorur qeliza imune nga vullnetarë të rinjë dhe të shëndetshëm.

Kërkues nga Tc Biopharm pranë Glasgoë e kanë përdorur terapinë e re, e cila përdor tranfuzionin e qelizave që ndërtojnë imunitet, për të trajtuar kancerinë.

The Daily Telegraph raportoi që ata tani po shpresojnë se kjo do të funksionojë edhe kundër koronavirusit.

Shpresohet se terapia do të mund të praktikohet në korrik.

Dr Brian Kelly, tha për gazetën: “Një nga sfidat me kryesore të luftës kundër çdo infeksioni viral është të zhvillojmë diçka që do të sulmojë qelizat e infektuara dhe jo ato normale.”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco