Në Mars mund të ketë jetë dhe një grup bakteresh jeshile mund të jenë prova për këtë

Në Mars mund të ketë jetë dhe një grup bakteresh jeshile mund të jenë prova për këtë

13:22, 02/04/2020

Marsi mund të jetë i mbushur me mikrobe jeshile të ndritshme, sipas kërkuesëve që gjetën baktere duke jetuar në shkëmbinj vullkanikë.

Një varietet bakteresh është gjetur në gurë poshtë oqeanëve të Tokës në komunitete të dendura dhe besohet se e njëjta gjë është e mundur të jetë dhe në Mars.

Kërkues nga universiteti i Tokyos zbuluan organizmat një-qelizorë pas një studimi një dekadë të gjatë me gurët në oqeanin paqësor.

Vitin e kaluar roveri i NASA-s identifikoi të rajone të pasura në argjil në planetin e kuq dhe skuadra e Tokyos pret të jetë e njëjta gjë si me mineralet që mbanin bakteret jeshile.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco