Dëshmia e ish-të burgosurës në Korenë e Veriut: ’Përdorin trupa njerëzish si fertilizues toke’

Dëshmia e ish-të burgosurës në Korenë e Veriut: ’Përdorin trupa njerëzish si fertilizues toke’

15:03, 31/03/2020

Korea e Veriut po përdor trupat e të burgosurëve politikë si fertilizues për tokën, ku bimët që do të mbjelli do të shërbejnë si ushqim për oficerët, ka thënë një ish e burgosur.

E burgosura e mëparshme ekspozoi praktikën monstruoze, pasi i mbijetoi ferrit të kampit të përqëndrimit Kaechon.

Rojet e konsideronin metodën të suksesshme dhe sugjeruan ta zgjeronin praktikimin e saj.

Ish e burgosura tha: “Tokat aty janë shumë pjellore pasi nën të janë varrosur trupa njerëzish që shërbejnë si fertilizuesë. Disa roje thanë se duhet ta bënin këtë përgjatë gjithë tokav, në mënyrë që fertilizimi të ishte i njëtrajtshëm.”

Dëshmia e saj vjen në një kohë që Korea e Veriut po përballet me kritika ndërkombëtare, pasi lëshoi raketat në mes të pandemisë së koronavirusit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco