Keni pasur ëndrra më intensive këto kohë? Eksperti tregon pse

Keni pasur ëndrra më intensive këto kohë? Eksperti tregon pse

14:10, 27/03/2020

Njerëzit që janë karantinuar po përjetojnë ëndrra më intensive dhe të gjata si pasojë e ‘etheve të kabinës’, thotë një psikolog.

Profesor Mark Blagrove nga universiteti Sëansea thotë se mungesa e stimulimit e shkaktuar nga qëndrimi në shtëpi për ditë të tër po ndryshon gjumin dhe ëndrrat e njerëzve.

Miliona njerëzve u është thënë të rrinë në shtëpi për të shmangur përhapjen e koronavirusit.

Eksperti thotë se përderisa jeta jonë është bërë më e mërzitshme ëndrrat tona e kompensojnë këtë duke qënë më intensive.

Stresi gjithashtu është shtuar për shkak të frikës nga virusi, problemet financiare dhe izolimi nga  miqtë dhe familja.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco