Jo vetëm te njerëzit/ Gjitarët femra jetojnë më shumë se meshkujt

Jo vetëm te njerëzit/ Gjitarët femra jetojnë më shumë se meshkujt

14:35, 24/03/2020

Te qeniet njerëzore femrat jetojnë më shumë se meshkujt.

Por tani shkencëtarët kanë zbuluar se dhe gjitarë të tjerë femra jetojnë më shumë se meshkujt e tyre.

Kërkues nga laboratori Biometry and Evolutionary Biology laboratory thonë se në të gjitha popullatat njerëzore jetëgjatësia mesatarë është më e lartë te femrat se te meshkujt.

Ata kanë zbuluar gjithashtu se dhe në gjitarë të tjerë dallohet kjo prirje.

Skuadra e drejtuar nga Jean-François Lemaître, krijoi një studim tejet të gjërë dhe zbuloi se femrat e gjitarëve jetojnë mesatarirsht 18,6% më shumë se meshkujt. Te njerëzit kjo diferencë është 7,8%.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco