Çifti pi një pastrues akuarjumi në vend të klorokinës që këshilloi Trump, burri humb jetën

Çifti pi një pastrues akuarjumi në vend të klorokinës që këshilloi Trump, burri humb jetën

13:34, 24/03/2020

Një grua ka folur pasi ajo dhe i shoqi i saj pinë një pastrues për akuarjume të quajtur klorokinë, duke menduar që ishte ilaçi i përdorur për trajtimin e koronavirusit.

Ky i fundit, i quajtur hidroksiklorokinë, u reklamua dhe nga presidenti Donald Trump në një deklaratë për shtyp.

Pasi çifti bëri gabimin fatal, burri humbi jetën, ndërsa gruaja u la në gjendje kritike.

Gruaja foli për NBC: “Ne kishim frikë se po sëmureshim. Po shqetësoheshim shumë.”

Ajo tregon se ishin vetë-izoluar, para se të pinin një lugë çaji nga kimikati.

Ajo shton: “Ne pamë deklaratën e Trump. Ai po thoshte se ishte pothuajse një kurë.”

Fatkeqsisht, ata nuk pinë ilaçin hidroksiklorokinë, por sulfat-klorokinën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco