Djali 11 vjeçar mund Anjshtajn-in, arrin 162 pikë në testin e IQ-së

Djali 11 vjeçar mund Anjshtajn-in, arrin 162 pikë në testin e IQ-së

14:23, 25/02/2020

Një djalë 11 vjeçar mori 162 pikë në testin e IQ, pikët më të larta të mundshme. Me këtë rezultat ai ka kaluar edhe Anjshtajn-it.

Arjan Kheterpal, nga Uatford, Angli, ka marrë pikët më të larta të mundshme në testin e inteligjencës.

Gjeniu i vogël ka fituar çertifikata të arta dhe të argjendta në olimpiadën e matematikës në moshat 5 dhe 6 vjeç.

Arjan thotĂ«: “Jam i mirĂ« nĂ« zgjidhje problemesh dhe puzzle, por kurrĂ« se kam testuar IQ-nĂ« time mĂ« parĂ«. Kur mora pĂ«rgjigjien nga testi isha shumĂ« i lumtur dhe prindĂ«rit e mi po ashtu.”

“PrindĂ«rit e mi mĂ« bĂ«n dhuratĂ« njĂ« udhĂ«tim nĂ« Barcelona, pasi mĂ« pĂ«lqejnĂ« shumĂ« plazhi dhe dielli. Ishte gjithashtu njĂ« kĂ«naqĂ«si tĂ« eksploroja arkitekturĂ«n e Gaudit. UnĂ« gjithmonĂ« kam qĂ«nĂ« shumĂ« i tĂ«rhequr nga matematika kĂ«shtu qĂ« u gĂ«zova shumĂ«, kur fitova çertifikatĂ«n e artĂ« nĂ« olimpiadĂ«.”

Shumica e njerëzve arrijnë të marrin 85 deri në 115 pikë në testin e inteligjencës dhe vetëm 2% e popullsisë arrin më shumë se 130. Anjshtajni besohet të ketë pasur një IQ prej 160 pikësh, por kjo ndonjëherë debatohet.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco