Mos i humbisni këto pamje/ 29 vjet më parë, kur rihapej xhamia e Et’them Beut

Mos i humbisni këto pamje/ 29 vjet më parë, kur rihapej xhamia e Et’them Beut

13:10, 18/01/2020

Komuniteti Mysliman Shqiptar publikoi disa pamje të rralla, që datojnë tre dekada më parë, kur rihapej xhamia e Et’them Beut në Tiranë.

POSTIMI

29 vjet nga rihapja e xhamisë së Et’hem Beut

Më 18 janar 1991 në Tiranë do të rihapej xhamia e Et’hem Beut, e cila qëndroi e mbyllur rreth 3 dekada për shkak të ndalimit të besimit në Shqipëri nga sistemi komunist.

Xhavit e Iljaz Alimehmeti, Ramazan Rusheku, Ibrahim Balla, Mehmet Sinella, etj., ishin disa nga nismëtarët myslimanë të cilët hapën dyert e xhamisë për besimtarët.

Rihapja e kësaj xhamie u bë me një ceremoni madhështore, ku morën pjesë mijëra besimtarë dhe qytetarë.

Kjo video e asaj kohe tregon numrin e madh të pjesëmarrësve të cilit kishin mbushur "Sheshin Skënderbej" si kurrë më parë.

Në fytyrat e pjesëmarrësve lexohet gëzimi për këtë ngjarje të madhe, e cila shënonte rikthimin e besimit në jetën e tyre, pas një diktature të shfrenuar dhe një regjimi të ashpër komunist i cili u përpoq të çrrënjosë fenë dhe besimin por që kurrë nuk ia doli mbanë.

Atë të premte janari për qytetarët e Tiranës kishte zbardhur një ditë e madhe, e cila do t’i ringjallte shpresën për ditë më të mira.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco