FOTO/ Florida lejon vrasjen masive të gjarpërinjve

FOTO/ Florida lejon vrasjen masive të gjarpërinjve

14:48, 17/01/2020

Jeta e Thomas Aycock kaloi para syve të tij një natë në Everglades ndërsa një piton birmanez me gjatësi 4 metër mbështolli keq krahun dhe një këmbë të tij.

Aycock, i cili po përpiqej ta largonte gjarprin, ende kujton se e ndjeu bishtin e tij në të gjithë shpinën.

"E dija se çfarë po bënte, do të më tentonte të më kaptë për fyti", tha 54-vjeçari i Gardës Kombëtare të Ushtrisë në Florida, i cili arriti të lirohej pas këtij incidenti në verën e vitit 2018.

Kjo frikë nuk e ka ndaluar atë të kthehet përsëri dhe përsëri në ligatinën e përhumbur, duke i kushtuar pothuajse çdo moment rezervë kërkimit të furçës së trashë dhe sharrave për më shumë gjarpërinj, siç po bënte gjatë kësaj interviste.

Shteti inkurajon gjuetarët të kapin ose të vrasin gjarpërinjtë gjigantë, ‘pushtues’ të Azisë Jugore që po shkatërrojnë jetën e egër vendase. 

Marrë nga: www.reuters.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco