Monedha e rrallë e Edward VIII vendos rekordin e ri të shitjeve me 1.6 milionë dollarë

Monedha e rrallë e Edward VIII vendos rekordin e ri të shitjeve me 1.6 milionë dollarë

13:33, 17/01/2020
A+ Aa A-

Kjo monedhë ari super e rrallë 22 karatësh që paraqet xhaxhain e Mbretëreshës është shitur për 1.6 milionë dollarë në një rekord të ri për Britaninë.

Monedha tregon Edward VIII dhe tani blerësi i saj po feston duke shfrytëzuar një "mundësinë që vjen një herë në jetë". 

Monedha u mor nga një blerës privat në Mbretërinë e Bashkuar, pasi ishte vendosur nga Royal Mint nga një koleksionist në SH.B.A.

Monedha ishte një nga një koleksion i vogël i grupeve të provave që u krijuan kur Edward u ngjit në fron, por ato kurrë nuk u lëshuan për publikun.

Monedha është gjithashtu unike në atë që ish mbreti theu me traditën e kokave të monarkëve të drejtuara në drejtime të kundërta, sepse ai preferoi profilin e tij të majtë, tha Royal Mint.

Marrë nga: www.dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco