Realizohen fotografi mbresëlënëse të Vezuvit nga hapësira

Realizohen fotografi mbresëlënëse të Vezuvit nga hapësira

10:54, 17/01/2020

Luca Parmitano, një astronaut i cili punonte me Agjencinë Evropiane të Hapësirës dhe Komandantin e stacionit hapësinor, shkrepi foton mahnitëse të malit Vesuv.

Nga pozicioni i tyre në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor, astronautët trajtohen në një pamje unike të planetit tonë që shumica e njerëzve kurrë nuk do të kenë shansin ta shohin.

ISS rrotullohet nga Toka në një lartësi prej rreth 250 milje, domethënë stacioni hapësinor bën rreth 16 udhëtime rreth Tokës çdo ditë të vetme.

Tani, një astronaut në bordin ISS ka fotografuar një foto të bukur nga lartësia për një prej vullkaneve më të famshme në Tokë, Malin Vezuv.

Luca Parmitano, një astronaut me Agjencinë Evropiane të Hapësirës dhe Komandantin e stacionit hapësinor, e postoi këtë foto në Twitter.

Ai shkroi: “Mijëvjeçarë të historisë dhe histori të panumërta, rrethojnë një nga vullkanet më të famshëm në botë, malin e Vezuvit. #MissionBeyond".

Image

Marrë nga: www.mirror.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco