Plazhi i Tindalls Bay në Zelandën e Re, mbulohet nga planktonet

Plazhi i Tindalls Bay në Zelandën e Re, mbulohet nga planktonet

14:28, 14/01/2020

Një fotograf ka kapur planktonin bioluminantik duke ‘ndezur’ një plazh me një shkëlqim blu të ndritshëm.

Alistair Bain hasi fenomenin në gjirin Tindalls, Auckland gjatë një udhëtimi në plazh me nënën e tij.

Fotografi dhe mësuesi i shkollës së mesme i tha Daily Mail Australia se është e vështirë të kapësh madhështinë e vërtetë të momentit.

"Kishte një turmë të vogël të vendasve që po e shijonin atë," tha ai.

"Filloi rreth 30 minuta pas perëndimit të diellit, por nuk dukej aq mbresëlënëse derisa u errësua plotësisht. Kjo ishte kur me të vërtetë filloi të shkëlqejë".

Bain ka qenë dëshmitar vetëm i planktonit biolumineshent edhe një herë më parë në jetën e ti.

Marrë nga: www.dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H,Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco