FOTO/ Gjuetia me fajkonj në Abu Dhabi

FOTO/ Gjuetia me fajkonj në Abu Dhabi

09:58, 13/12/2019

Muhamed dhe babai i tij mbajnë një fajkua në makinë ndërsa janë duke kaluar me të në shkretëtirë.

Kjo është gjuetia me fajkonj në Abu Dhabi, një traditë e lashtë që mbijeton në epokën moderne dhe tani e arritshme për vizitorët që udhëtojnë në Emirate duke kërkuar një përvojë kulturore të rrallë.

Sapo dallojnë gjurmët e një lepuri ata lëshojnë fajkoin i cili turret dhe e kap. Të njëjtën gjë bëjnë edhe banorë të tjerë të këtyre vendeve të cilët e kanë këtë traditë si një mënyrë fitimi pasi edhe u tregojnë turistëve se si bëhet gjuetia e lepujve në shkretëtirë.

Është një përvojë e rrallë që ndodh vetëm rrallë në jetë për cilindo vizitor të këtyre vendeve.

Marrë nga: www.cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco