Droga e çudirave që kuron varësitë, testohet së shpejti tek njerëzit

Droga e çudirave që kuron varësitë, testohet së shpejti tek njerëzit

14:21, 10/12/2019

Një drogë psikhedelike me potencialin për të kuruar varësinë është vendosur të pasojë në prova njerëzore në Amerikë vitin e ardhshëm.

Psikhedelikët kanë qenë prej kohësh të njohura që pengojnë dëshirat dhe ndihmojnë në luftimin e varësisë, por një sërë çështjesh etike, shëndetësore dhe ligjore i kanë bërë ato të papërshtatshme si një trajtim. 

Quhet 18-MC dhe është bërë nga një kaçube e fortë afrikane e quajtur ibogaine e cila mund të shkaktojë udhëtime të mëdha përfshirë halucinacione dhe vizione që zgjasin disa ditë.

Por versioni që përdoret në laboratorë është përshtatur për të mos prodhuar halucinacione ose duke ofruar mundësinë e një trajtimi pa efekte anësore. 

Mikro-dozimi është një fenomen në rritje që i sheh njerëzit të përdorin sasi të vogla droge siç është LSD për të mbajtur varësitë e tyre gjatë jetës së përditshme nën kontroll.

Kjo është e paligjshme dhe shpesh mund të çojë në dëme jo tendencioze.

Por zhvilluesit e 18-MC pretendojnë se ilaçi i modifikuar ka aftësinë për të manipuluar trurin e një personi pa këto efekte anësore. 

Financimi privat dhe testimi i kafshëve ka zbuluar se ka potencial për të ofruar shpresë për njerëzit që luftojnë me varësinë ndaj opiumeve, alkoolit dhe nikotinës. 

Marrë nga: www.dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco