Shkencëtarët japin alarmin: Jeta e shumë gjallesave është në rrezik, oqeaneve po i mbaron oksigjeni

Shkencëtarët japin alarmin: Jeta e shumë gjallesave është në rrezik, oqeaneve po i mbaron oksigjeni

16:21, 07/12/2019

Ndryshimet klimatike dhe ndotja  e lëndëve ushqyese, po “kërcënojnë” sasinë e oksigjenit në oqeane dhe jetën e shumë lloje peshqish. Ky është përfundimi i studimit më të madh në llojin e tij, të ndërmarrë nga grupi i IUCN.

Ndërsa mbarimi i lëndëve ushqyese është e njohur tashmë për dekada, studiuesit thonë se ndryshimi i klimës po e keqëson mungesën e oksigjenit. Rreth 700 gjallesa në oqeane tani vuajnë nga niveli i ulët i oksigjenit, krahasuar me 45 në vitet 1960.

Studiuesit thonë se pakësimi i oksigjenit po kërcënon specie përfshirë peshkun ton, marlin, e peshkaqenë. Sipas shkencëtareve, vite e fundit, kërcënimi nga ndryshimi i klimës është rritur.

Ndërsa lëshohet më shumë dioksid karboni duke rritur efektin serë, shumë nga nxehtësia thithen nga oqeanet, duke ngrohur ujin. Nga na tjetër, ky ujë i ngrohë përmban më pak oksigjen.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco