VIDEO/ Miliona gaforre të ngordhura, shkak bëhet njeriu

VIDEO/ Miliona gaforre të ngordhura, shkak bëhet njeriu

09:08, 06/12/2019

Më shumë se gjysmë milioni gaforre hermite kanë ngordhur pasi u bllokuan në shishe plastike dhe mbeturina të tjera në dy ishuj të largët.

Numri i gaforreve të ngordhura është ekuivalent me një deri në dy gaforre për metër katror plazh një përqindje e konsiderueshme e popullsisë, sipas studiuesve.

Ata kryen sondazhe që gjetën 508,000 gaforre të bllokuara në ishujt Cocos (Keeling) në Oqeanin Indian dhe 61,000 në ishullin Henderson në Paqësor. Problemi ka të ngjarë të jetë i përhapur në ishujt në të gjithë botën, thanë ata.

Hulumtimi i tyre, i botuar në Gazetën e Materialeve të Rrezikshme, zbuloi grumbuj të ndotjes plastike në plazhet e ishullit, që krijojnë një pengesë fizike për këto gaforre.

Gaforret Hermit jetojnë në guaska kërmijsh të detit të ngordhur dhe kur këto gaforre ngordhin lëshojnë një sinjal kimik për të tjerë të specieve të tyre që një shtëpi është në dispozicion.

Kjo tërheq më shumë gaforre në mbeturina dhe kjo i bllokon ato edhe më shumë thonë shkencëtarët.

Marrë nga: www.dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco